Medarbejdere


Direktion

 

Museumsdirektør
Christian Gether
gether@arken.dk

 

Vicedirektør
Karen Haumann
karen.haumann@arken.dk


Direktionsassistent
Manja Madsen
manja.madsen@arken.dk


Direktionssekretær
Pernille Guldberg Petersen
pernille.petersen@arken.dk


Receptionist
Kirstine Løwe Larsen
kirstine.larsen@arken.dk



Kunstfaglig afdeling


Overinspektør
Stine Høholt
stine.hoeholt@arken.dk 


Museumsinspektør
Dorthe Juul Rugaard 
dorthe.rugaard@arken.dk 
 

Museumsinspektør
Camilla Jalving
camilla.jalving@arken.dk


Museumsinspektør
Naja Rasmussen
naja.rasmussen@arken.dk

 

Museumsinspektør
Andrea Rygg Karberg
andrea.karberg@arken.dk


Sekretær & Ind- og Udlånskoordinator
Irene Olsen
iolsen@arken.dk


Bibliotekar
Jennie Jones Gunnarsen
jennie.gunnarsen@arken.dk

 

Udstillingsassistent
Dea Antonsen
dea.antonsen@arken.dk


Udstillingsassistent
Sarah Fredholm
sarah.fredholm@arken.dk

 

Udstillingsassistent
Mia Tine Bowden Christiansen
mia.christiansen@arken.dk

 

Udstillingsdesigner
Kasper Riisholt
kasper.riisholt@arken.dk 

     
                                                                                                                                                                                               

Undervisning/ Booking af omvisninger   


Leder af ARKEN UNDERVISNING
Christina Papsø Weber
christina.weber@arken.dk


Undervisnings- og udviklingsansvarlig
Jane Bendix
jane.bendix@arken.dk


Kunstformidler
Thorbjørn Bechmann
thorbjoern.bechmann@arken.dk


Museumsformidler
Gunnar Munksgaard
gunnar.munksgaard@arken.dk


Booker
Maria Bang
undervisning@arken.dk


Projektmedarbejder
Sofie Ilsøe Sjøblom 
sofie.sjoblom@arken.dk

 

Projektmedarbejder
Nanna Mølbak
nanna.molbak@arken.dk

 


Kommunikation


Kommunikationschef
Marie-Louise Dunker Nielsen
marielouise.dunker@arken.dk


Pressekoordinator
Lea Bolvig
lea.bolvig@arken.dk


Marketing & Online Manager 
Karin Skipper-Ulstrup 
karin.ulstrup@arken.dk


Klubassistent

Helle Damborg
helle.damborg@arken.dk


Administrativ assistent
Jette Kristensen
jette.kristensen@arken.dk


KLUB ARKEN

klubarken@arken.dk



IT


IT-chef
Carsten Sjøholm
carsten.sjoeholm@arken.dk


IT-supporter
Lars Schacht
lars.schacht@arken.dk  

 

IT-supporter
Bobo Vinding Conradsen
bobo.conradsen@arken.dk


Tekniker

Nikolai Pardon
Nikolai.pardon@arken.dk

 


Administration og økonomi


Økonomichef
Gert Thrane
thrane@arken.dk


Regnskabs- og budgetansvarlig

Michael Ishøi
michael.ishoei@arken.dk


Bogholderi, kreditorer
Susanne Saltoft Henriksen
susanne.henriksen@arken.dk

 

Bogholderi, løn, personale
Ulla Lyngsie
ulla.lyngsie@arken.dk


Administrativ koordinator

Pernille Klitgaard Rasmussen
pernille.rasmussen@arken.dk 

 


Konferencer & events


Business & Event Manager
Maria Bresson
maria.bresson@arken.dk

 


Butik & billet

 

Butiks- og Billetchef
Signe Geisler
signe.geisler@arken.dk

 


Drift, vagt og rengøring

 

Sikrings- og bygningschef
Anette L. Hansen
hansen@arken.dk


Vagtmester
Jørgen Pyrmer
joergen.pyrmer@arken.dk

 

Driftsleder 
Peter Rothe Lund
peter.lund@arken.dk

 

Driftassistent
Kim Jeilman
jeilman@arken.dk

 

Driftassistent
Thomas Hougaard 
hougaard@arken.dk

 

Driftsassistent
Jesper Gosvig
jesper.gosvig@arken.dk

 

Rengøringskoordinator
Feyfuriye Degirmenci
feyfuriye.degirmenci@arken.dk

 


Café


Café og køkkenchef

Søren Bach
soren.bach@arken.dk

Restaurantchef
Iben Larsen
iben.larsen@arken.dk

Køkken souchef
Anne Mette Nygaard
anne.nygaard@arken.dk

 

Arken
Tlf: 43 54 02 22
Skovvej 100
2635 Ishøj
Åbningstider
Tirsdag-søndag: 10-17
Onsdag: 10-21
Mandag: Lukket
Entrépriser
Voksne: 95 kr.
Grupper (mindst 10): 80 kr.
Pensionister: 95 kr.
Studerende: 75 kr.
Børn under 18: Gratis
KLUB ARKEN: Gratis