Åbningstider:
Tirsdag – søndag: 11.00–17.00
Torsdag: 11.00–21.00
Mandag: Lukket
Ferie & helligdage
Kom og oplev et legende og unikt univers af strik, når LÆRKE BAGGER X ARKEN udstiller folks personlige versioner af ’Inner Child’-sweateren, som Lærke Baggers har skabt opskriften til.
+ Se mereKørners Kunstkonkurrence kan i år fejre sit 10-års jubilæum, og alle er inviteret til fernisering. Årets tema er STOF, og 26 værker er udvalgt blandt mere end 350 bidrag fra billedkunst- og designelever på ungdomsuddannelser i hele landet.
+ Se mereBliv inspireret af en af Danmarks mest spændende samtidskunstnere Frederik Næblerød til at lave din egen Halloween-maske.
+ Se mereBliv inspireret af en af Danmarks mest spændende samtidskunstnere Frederik Næblerød til at lave din egen Halloween-maske.
+ Se mereHvad er konsekvenserne af vores forhold til olie for vores klima, samfundsøkonomier og kultur? Til efteråret præsenterer ARKEN en stor udstilling med den kuwaitiske kunstner Monira Al Qadiri (f. 1983), der installerer storslåede værker gennem museets Kunstakse: Svævende skulpturer formet som petrokemiske molekyler, perlemorsglinsende, roterende borehoveder og et videoværk, der lader os flyve som droner gennem et oliefelt.
+ Se mereTag vennerne under armen og kom med til en unik tegneworkshop med kunstneren Frederik Næblerød hvor du/I skaber egne værker på papir med farvekridt, oliepastel og farveblyanter.Det bliver en kæmpe workshop, hvor du og vennerne kan skabe sammen med andre – og nyde at sidde i ’Den botaniske have’ (Detlefs Salen), som Frederik Næblerød har udsmykket fra gulv til loft.
+ Se mere