Alt det gode fra en festival, klubben og lange, lyse sommeraftener samlet ét sted – ARKEN Later?
Lad os fylde museet med liv, lyd og fællesskab.

Hvad du kan glæde dig til:
Langbordsmiddag (vegetarret 85kr. få pladser)
Kunst-tours
Talk med Mette Moestrup og Lea Guldditte Hestelund modereret af Luka Holmegaard
Drop-in kunst-workshops
Musik line-up af Real Live
Billig bar og overraskelser ARKEN Later? kræver kun billet til museet (alm.billetpris 145 kr./125 med gyldigt studiekort).
Ønsker du at deltage i langbordsmiddag købes billetten online her: https://shop.arken.dk/events/arken-later-billet-til-langbordsmiddag/

Musikprogram:
Varg2TM
Haloplus+
Soli-City
Sonic Erection
Franarchy
How Goes

Mød forfatter og kritiker Luka Holmegaard – fast moderator på ARKEN Later?
Til ARKEN Later? 02.10.25 modererer Luka Holmegaard en talk mellem digter og forfatter Mette Moestrup – der gennem poesien udforsker femininitet, mytologi og sprog med eksperimenterende og sanselige greb – og billedkunstner Lea Guldditte Hestelund, der har en kunstnerisk praksis, som kredser om kroppen, materialitet og transformation – ofte med afsæt i sci-fi og mytologiske motiver.
Hvad sker der, når naturens og kroppens materialer - såsom bivoks, læder, marmor eller blod - drages ind i kunstens rum? Og hvordan kan kunsten være med til at forbinde os mennesker til verden omkring os, til andre arter, til vores fortid og fremtid? Talken kredser om kunst og litteratur som steder, hvor krop, myte, natur og politik mødes – i forlængelse af den aktuelle udstilling af Marguerite Humeaus’ kunstneriske univers.

For at deltage i ARKEN Later? kræves kun billet til museet. Ønsker du at deltage i langbordsmiddag købes billetten online her.

Kom som du er – snak, spis med – oplev kunsten, vær kreativ – lyt, dans med.

No items found.