Om museet

Vidste du, at ARKEN er Danmarks største museum for samtidskunst? På museet kan du opleve kunst i verdensklasse. Kunst, der er skabt i vores tid, og som handler om dig, det liv, du lever, og de fællesskaber og samfund, som du er en del af. Om livet og døden, om drømme, kærlighed og kriser, om natur, teknologi og mennesker.

ARKEN er et internationalt museum, der løfter en unik national opgave og er stærkt lokalt forankret på Vestegnen. Omgivet af hav, klitter og den smukke strandpark viser vi udstillinger, indsamler samtidskunst, bygger fællesskaber gennem formidlingen af kunsten, bedriver forskning og danner ramme for inspirerende oplevelser af både kunsten og naturen. For dig, din familie og dine venner.

Alt dette kan lade sig gøre, fordi museet modtager et tilskud fra staten til vores drift og udvikling af museet. Desuden modtager vi generøs støtte fra fonde og sponsorer. ARKEN er en selvejende institution med en bestyrelse som den øverste myndighed, mens direktør Marie Nipper står i spidsen for den daglige ledelse.

Forperson

Lars Kirdan, nordisk direktør for forretningsudvikling

Næstperson

Merete Amdisen, borgmester

Bestyrelsesmedlemmer

Anne-Marie Skov, bestyrelsesleder
Hanne Leth Andersen, rektor
Henrik B. Andersen, professor
Lukas Lausen, public affairs director
Christina Toft, medarbejderrepræsentant

Museumsdirektør

Marie Nipper er uddannet mag. art i kunsthistorie. Før hun blev direktør på ARKEN, var hun direktør på Copenhagen Contemporary i København og har tidligere været Artistic Director og Senior Curator på Tate i Liverpool samt overinspektør på ARoS i Aarhus.
Marie Nipper sidder desuden i bestyrelsen hos bl.a. Tivoli A/S, Wonderful Copenhagen, Kunstmuseet Kistefos og Bikubenfonden. Gennem de seneste to årtier har Marie Nipper stået bag en lang række udstillinger med danske og internationale kunstnere og iværksat store samarbejdsprojekter med institutioner i både Danmark og internationalt.

Kontakt

ARKEN Museum for Samtidskunst
Tlf. 43 54 02 22
Telefontid: tirsdag - fredag: kl. 10.00 – 12.00
info@arken.dk

Direktionssekretariat

Executive Assistant
Lene Christiansen
lene.christiansen@arken.dk

Sekretariatsmedarbejder
Helle Damborg
helle.damborg@arken.dk

Seniorkurator & samlingschef
Dorthe Juul Rugaard
dorthe.rugaard@arken.dk

Drifts- og sikkerhedschef
Mikkel Rasmussen
mikkel.rasmussen@arken.dk

Chef for Undervisning og Formidling
Lærke Vindahl
laerke.vindahl@arken.dk

Programchef
Niels Kildahl  
niels.kildahl@arken.dk

Kommunikations- og marketingschef
Anne Axholm
anne.axholm@arken.dk

Cristina Gustenhoff
Økonomichef
cristina.gustenhoff@arken.dk

KLUB ARKEN administrator
Charlotte Kristensen
charlotte.kristensen@arken.dk
Tlf. 70 20 60 22
Telefontid: tirsdag, onsdag og fredag: kl. 11-13
klubarken@arken.dk

Årsrapport

Her kan du downloade museets årsrapporter fra 2019-2022.

2022

2021
2020
2019