Internationalt gennembrud

Han startede med at fotografere i 2007 og havde allerede i 2009 sin første soloudstilling i Grønland. Året efter begyndte han på den anerkendte fotoskole i Danmark, Fatamogana og i 2015-2016 studerede han ved Center of Photography i New York. Siden har hans værker været udstillet flere steder fx Nordatlantisk Brygge i København, MoMA PS1 i New York og fra 05.02.26 - 30.08.26 på Arken som en del af gruppeudstillingen 55.6° North.  

Det internationale gennembrud kom i 2024, da Inuuteq Storch udstillede værket ’Rise of The Sunken Sun’  på Venedig Biennalen, som er en af verdens største udstillinger. Det var første gang, at en grønlandsk kunstner havde en soloudstilling i Den Danske Pavillon på biennalen. Siden har han været en meget efterspurgt kunstner.

Eget blik på livet i Grønland 

Inuuteq Storch fortæller historier med sine billeder, og for ham er det vigtigt, at historierne bliver fortalt fra et grønlandsk perspektiv. I sin kunst fortæller han om kulturen, skikke og hverdagslivet – set indefra. Både det mytiske, hvor der findes ånder og guder, som jægerne skal holde sig på god fod med, fordi de forsyner dem med sæler. Og det moderne Grønland med de udfordringer, som følger med at være et selvstyre under den danske stat. Inuuteq Storchs fotografier er et modspil til de billeder og fortællinger om Grønland, der ser på Grønland udefra.
Historien også vigtig 

Inuuteq Storchs praksis er en kombination af personlige fotografier og arkivværker, som han giver nyt liv. Han begyndte sin kunstnerkarriere med at finde historiske arkivfotos og smalfilm, som han brugte i sine kunstprojekter. Han ville gerne forstå de oprindelige skikke og måder at leve på i Grønland - før landet blev koloniseret af Danmark i starten af 1900-tallet. Han har også taget en samling af sine forældres ungdomsfotos og breve til hinanden fra slut-60’erne til start-80’erne, som han har skabt værket Porcelain Souls ud fra.

Værker fra fotoserien What If You Were My Sabine? bliver præsenteret i 55.6° North – Arken's Collection og fortæller en kærlighedshistorie om et land (Grønland) og en kvinde.

Inuuteq Storch, What If You Were My Sabine?, 2019-2025

Bio: Inuuteq Storch
Født i 1989 på Grønland, hvor han også bor og arbejder.
Uddannet fra Fatamorgana School of Photography i København (2011) og International Center of Photography i New York (2016).
Inuuteq Storch har fotograferet siden 2007. Derudover arbejder han med arkiv- og videoprojekter.
Han har bl.a. udstillet i Grønland, Danmark, USA, Italien, Norge, Sverige, Finland, Island, Canada og Colombia.
Inuuteq Storch har udgivet fotobøgerne Porcelain Souls (2018, Konnotation), Flesh (2019, Disko Bay), John Møller – Mirrored, Portraits of Good Hope (2021, Roulette Russe) og Keepers of the Ocean (2022, Disko Bay), Necromancer (2024, Marrow Press).

Kilder
inuuteqstorch.com
kunst.dk (”Nu åbner Venedig Biennalen 2024”)

Se andre artikler

No items found.